Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F182

 
475 föremål
TAKLAMPA. Valinte Oy 1900-talets mitt.
TAKLAMPA. Valinte Oy 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, RADIOBORD. Artek, 1940-tal.
ALVAR AALTO, RADIOBORD. Artek, 1940-tal.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Modell, K1-9/L, Idman. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Modell, K1-9/L, Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, X-FOTS BORD. 1960-tal.
ALVAR AALTO, X-FOTS BORD. 1960-tal.
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA. Senator. Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA. Senator. Orno.
Klubbat pris 
1 010 EUR
Utropspris
1 000 - 1 400 EUR
HANS J. WEGNER, SOFFBORD. Johannes Hansen, Danmark, 1960-tal.
HANS J. WEGNER, SOFFBORD. Johannes Hansen, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Orno.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
RISTO HALME, FÅTÖLJ.
RISTO HALME, FÅTÖLJ.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LAILA PULLINEN, "STUMT ORAKEL".
LAILA PULLINEN, "STUMT ORAKEL".
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto, Iittala -56.
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto, Iittala -56.
Klubbat pris 
7 700 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkare Taito Oy eller Idman. 1940/50-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkare Taito Oy eller Idman. 1940/50-tal.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armbandsur "Pola negri", 14K guld. Lapponia 1987.
BJÖRN WECKSTRÖM, armbandsur "Pola negri", 14K guld. Lapponia 1987.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Delos", silver. Lapponia 1987.
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Delos", silver. Lapponia 1987.
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
HARRI KOSKINEN, KONSTGLAS. Sign. Iittala 2012, K. Koskinen.
HARRI KOSKINEN, KONSTGLAS. Sign. Iittala 2012, K. Koskinen.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
GUNNEL NYMAN, TAKLAMPA. Idman. 1950-tal.
GUNNEL NYMAN, TAKLAMPA. Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPA. Märkt Orno, 1940-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPA. Märkt Orno, 1940-tal.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
FRITZ JAKOBSSON, STILLEBEN MED ÄPPLEN.
FRITZ JAKOBSSON, STILLEBEN MED ÄPPLEN.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
GEORGES VON SWETLIK, NATTSTUDIE.
GEORGES VON SWETLIK, NATTSTUDIE.
Klubbat pris 
3 900 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
BORDSLAMPOR, ETT PAR. Tillverkade av Itsu. 1950-tal.
BORDSLAMPOR, ETT PAR. Tillverkade av Itsu. 1950-tal.
Klubbat pris 
925 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALPO JAAKOLA, HÄNDELSE I SKOGEN.
ALPO JAAKOLA, HÄNDELSE I SKOGEN.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKRELIEF. Stor docka. Sign. Kaipiainen R Sweden.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKRELIEF. Stor docka. Sign. Kaipiainen R Sweden.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armring, 14K guld. Lapponia 1966.
BJÖRN WECKSTRÖM, armring, 14K guld. Lapponia 1966.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, X-FOTPALL. Modell X601. Formgiven 1954.
ALVAR AALTO, X-FOTPALL. Modell X601. Formgiven 1954.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
RAFAEL WARDI, SAGAN OM DROTTNINGEN.
RAFAEL WARDI, SAGAN OM DROTTNINGEN.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA.
Klubbat pris 
7 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
UNTO KOISTINEN, "NAKEN".
UNTO KOISTINEN, "NAKEN".
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Tundra", 14K guld. Lapponia 1966.
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Tundra", 14K guld. Lapponia 1966.
Klubbat pris 
2 250 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
ARVO SIIKAMÄKI, "REGNMOLN".
ARVO SIIKAMÄKI, "REGNMOLN".
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband " Fantasi", 14K guld. Lapponia 1971.
BJÖRN WECKSTRÖM, armband " Fantasi", 14K guld. Lapponia 1971.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR
GEORGES VON SWETLIK, FLASKA, KANNA OCH GLASBURK- EN STUDIE I VITT.
GEORGES VON SWETLIK, FLASKA, KANNA OCH GLASBURK- EN STUDIE I VITT.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PÄR-ERIK GRANFELT, SITTANDE KVINNA.
PÄR-ERIK GRANFELT, SITTANDE KVINNA.
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Månbro" , silver. Lapponia 1970.
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Månbro" , silver. Lapponia 1970.
Klubbat pris 
680 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALPO JAAKOLA, "DAM MED SVART HATT".
ALPO JAAKOLA, "DAM MED SVART HATT".
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
GEORGES VON SWETLIK, SKISS TILL JUNGFRUTEMAT.
GEORGES VON SWETLIK, SKISS TILL JUNGFRUTEMAT.
Återrop
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito Oy. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito Oy. 1950-tal.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS, Arabia.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS, Arabia.
Klubbat pris 
6 300 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, BURK MED LOCK. Sign. KS, Arabia.
KYLLIKKI SALMENHAARA, BURK MED LOCK. Sign. KS, Arabia.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
HANNU KONTTINEN, KERAMIKSKÅL, 2005.
HANNU KONTTINEN, KERAMIKSKÅL, 2005.
Klubbat pris 
250 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ELSA MONTELL-SAANIO, RANA / VÄGGBONAD. "Polarnatt". Ca 214x133 cm.
ELSA MONTELL-SAANIO, RANA / VÄGGBONAD. "Polarnatt". Ca 214x133 cm.
Klubbat pris 
310 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, 1950-tal.
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, 1950-tal.
Klubbat pris 
810 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
PIRKKO NUKARI, "FJÄRDE JANUARI".
PIRKKO NUKARI, "FJÄRDE JANUARI".
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
KUUTTI LAVONEN, "LILJA".
KUUTTI LAVONEN, "LILJA".
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
HÅRGARNSMATTA, tillverkare Aaltonens Mattväveri Kiikka, 1930-tal.
HÅRGARNSMATTA, tillverkare Aaltonens Mattväveri Kiikka, 1930-tal.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, DÖRRHANDTAG. Taito Oy, 1930.
PAAVO TYNELL, DÖRRHANDTAG. Taito Oy, 1930.
Klubbat pris 
505 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
ANU PENTTINEN, VAS. Magnitude. Sign. Anu Penttinen, 2005.
ANU PENTTINEN, VAS. Magnitude. Sign. Anu Penttinen, 2005.
Klubbat pris 
790 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Taito 5763.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Taito 5763.
Återrop
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPA. Orno, modell 3061. 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPA. Orno, modell 3061. 1950-tal.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, Idman 1900-taltes mitt.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, Idman 1900-taltes mitt.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
VILJO HIRVONEN, GOLVLAMPA. Modell H 801. Stämplad Valaistustyö H 801.
VILJO HIRVONEN, GOLVLAMPA. Modell H 801. Stämplad Valaistustyö H 801.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, KONSTFÖREMÅL. Tokyo. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -55.
TAPIO WIRKKALA, KONSTFÖREMÅL. Tokyo. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -55.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR