Alexei Petrovich Bogoljuboff

(Ryssland, 1824-1896)
Alexei Petrovich Bogoljuboff
(Ryssland, 1824-1896)

ALEXEI PETROVICH BOGOLJUBOFF, SKISS TILL MÅLNINGEN VRAKET AV FREGATTEN ALEXANDER NEVSKY.

Sign. Olja på duk 40x58 cm.

Lagning. Skrapmärken. Färgbortfall.

Алексей Петрович Боголюбов 1824-1896. Эскиз к картине "Выход Великого Князя Алексея Александровича из катера в буруны после крушения винтового фрегата "Александр Невский", хранящейся в Центральном Военно-Морском музее в Петербурге и датированной 1868 г. Холст, масло, 40х58 см.

Konstnär

Alexei Petrovich Bogoljuboff var en framstående rysk konstnär som levde under 1800-talets andra hälft. Han föddes den 16 mars 1824 i St. Petersburg och var känd för sina landskapsmålningar. Bogoljuboff visade tidigt en passion för konst och fick sin första formella utbildning vid St. Petersburg Academy of Arts. Han studerade under framstående konstnärer och lärare och utvecklade snabbt sin skicklighet och känsla för detaljer. Han blev särskilt fascinerad av naturen och landskapets skönhet, vilket skulle komma att prägla hans konstnärliga verk. Hans tidiga verk visade på en imponerande teknisk färdighet och en förmåga att fånga det omgivande ljuset och atmosfären. Bogoljuboff reste flitigt genom Ryssland och Europa, och under sina resor tog han inspiration från de olika miljöerna han stötte på. Han ägnade särskild uppmärksamhet åt att återge landskapets skiftande stämningar och de subtila färgvariationerna som karakteriserade varje plats. Bogoljuboffs landskapsmålningar var kända för sin romantiska ton och dramatiska kvalitet. Genom att använda sig av levande penseldrag och en djärv färgpalett lyckades han fånga naturens storslagenhet och kraftfulla uttryck. Många av hans verk visade på en sentimentalistisk inställning, där naturen ofta framställdes som en emotionell och spirituell kraft. Alexei Petrovich Bogoljuboff hade en betydande inverkan på den ryska konsthistorien och var en betydande företrädare för den romantiska skolan inom konsten. Hans verk fortsätter att vara uppskattade och beundrade för dess skönhet och uttrycksfullhet.

800
9 016
843
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (6 bud)
14 dec 2016 20:09
800 EUR
13 dec 2016 20:28
750 EUR
6 dec 2016 15:29
550 EUR
5 dec 2016 23:45
520 EUR
2 dec 2016 11:55
500 EUR
2 dec 2016 11:11
400 EUR