Jussi Mäntynen

(Finland, 1887-1978)
Jussi Mäntynen
(Finland, 1887-1978)

JUSSI MÄNTYNEN, BESKYDDANDE BJÖRN.

Sign. 1935. Brons. Höjd 35 cm.

Konstnär

Jussi Mäntynen var en finländsk bildkonstnär. Samtidigt med konstskolestudier arbetade Mäntynen som konservator på Zoologiska museet i Helsingfors. Han började skulptera och slog igenom på utställningar på 1930-talet med sina realistiskt utförda skulpturer av vilda djur och fåglar ur den finska obygdens fauna. Mäntynen fortsatte sin konstnärliga verksamhet i Stockholm med djuravbildningar, som illustrerar konstnärens starka känsla för djurens skönhet i form och rörelse. De material han använde var främst brons, trä och sten.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer över hela Finland.

Klubbat pris
3 600
40 788
3 756
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
Budhistorik (9 bud)
15 dec 2016 19:06
3 600 EUR
15 dec 2016 13:41
3 500 EUR
15 dec 2016 12:03
3 300 EUR
14 dec 2016 19:39
3 200 EUR
13 dec 2016 12:58
3 100 EUR
12 dec 2016 23:27
3 000 EUR
12 dec 2016 17:00
2 500 EUR
3 dec 2016 12:00
1 500 EUR
2 dec 2016 2:47
1 234 EUR