ELEFANT, Alexei Kuzmich Denisov-Uralsky (1863-1926), Ryssland 1900-talets början, skuren lapis lazuli.

Naturligt skulpterad elefant med ögon av guld och granater. Originaletui. Längd ca 6,5 cm.

Asken med slitage.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Klubbat pris
5 400
60 858
5 635
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
Budhistorik (17 bud)
15 dec 2016 19:57
5 400 EUR
15 dec 2016 19:57
5 200 EUR
15 dec 2016 19:55
5 000 EUR
15 dec 2016 19:55
4 800 EUR
15 dec 2016 19:54
4 600 EUR
15 dec 2016 19:54
4 400 EUR
15 dec 2016 19:51
4 200 EUR
15 dec 2016 19:51
4 000 EUR
15 dec 2016 19:46
3 900 EUR
15 dec 2016 18:39
3 800 EUR
13 dec 2016 23:00
3 400 EUR
12 dec 2016 21:34
3 100 EUR
11 dec 2016 22:12
3 000 EUR
5 dec 2016 19:51
2 500 EUR
4 dec 2016 18:42
2 000 EUR
2 dec 2016 20:32
1 050 EUR
1 dec 2016 22:47
1 000 EUR