SILVERSTOP, barock, möjligtvis Finland, 1600-talets slut, okänd guldsmed, vikt 808 g.

Cylinderfomad med förgyllda detaljer. Locket med minnesmedalj efter Karl X Gustav. Lockets knopp med granatäpple. Höjd 18 cm. Jämför stämpel med okänd guldsmed i Tyra Borg "Guld och silversmeder i Finland, Malmö 1935" s. 476.

Slitage. Stötmärken.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Klubbat pris
2 100
24 087
2 198
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
Budhistorik (8 bud)
8
15 dec 2016 18:42
2 100 EUR
15 dec 2016 14:45
2 000 EUR
14 dec 2016 20:23
1 250 EUR
5 dec 2016 22:13
1 200 EUR
4 dec 2016 10:46
1 000 EUR
3 dec 2016 19:42
844 EUR
2 dec 2016 18:12
800 EUR
1 dec 2016 22:10
200 EUR