RYSK PORSLINSTALLRIK, Kejserliga Porslinsfabriken 1809-1816, Gurievs servis, Alexander I:s tid.

Märkt bakom: "La marchande de vieux habits - торговка", "Manf u Imper le de Russie". Diameter 24,7 cm.

Slitage.

Guriev servisen tillverkades 1809-1816 och fick sitt namn efter greve Dmitri Alexandrovich Guriev, som var tsar Alexander I:s kabinettschef. Servisen var ursprungligen avsedd för Vinterpalatset och kallades för den Ryska servisen. När servisen år 1848 flyttades till Peterhof palatset, döptes den om till Gurievs servis. Porslinet är dekorerat med en tegelstensröd bård med gulddekorationer. Motiven är tagna ur Johann Gottlieb Georgis bok "Folk Types of Russia" och Christian Gottfried Geisslers bok "Petersburg Scenes and Types", samt St:Petersburg och Moskva-motiv efter F. Alekseev, M. Vorobiev, och S. Shchedrin. Ursprungligen gjordes servisen för 50 personer men utökades under 1800-talets andra hälft till mera än 4,500 delar.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Klubbat pris
7 000
78 890
7 305
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
Budhistorik (16 bud)
9
14 dec 2016 18:56
7 000 EUR
10
14 dec 2016 18:54
6 800 EUR
9
14 dec 2016 18:54
6 600 EUR
10
14 dec 2016 18:54
6 500 EUR
10
14 dec 2016 18:51
6 400 EUR
9
14 dec 2016 18:46
6 200 EUR
8
14 dec 2016 18:30
6 000 EUR
13 dec 2016 12:11
5 800 EUR
8
12 dec 2016 15:30
5 600 EUR
11 dec 2016 16:28
5 400 EUR
8 dec 2016 9:14
5 000 EUR
6 dec 2016 20:19
1 400 EUR
6 dec 2016 9:22
1 100 EUR
5 dec 2016 22:31
1 050 EUR
4 dec 2016 17:08
1 000 EUR
2 dec 2016 12:44
444 EUR