Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

RYSK PORSLINSTALLRIK, Kejserliga Porslinsfabriken 1809-1816, Gurievs servis, Alexander I:s tid.

Märkt bakom: "монгол из духовных и калмук - Prêtre des Mongoles et un Kalmuque", "Manfte Imper le de Russie". Diameter 24,6 cm.

Obetydligt ytslitage.

Guriev servisen tillverkades 1809-1816 och fick sitt namn efter greve Dmitri Alexandrovich Guriev, som var tsar Alexander I:s kabinettschef. Servisen var ursprungligen avsedd för Vinterpalatset och kallades för den Ryska servisen. När servisen år 1848 flyttades till Peterhof palatset, döptes den om till Gurievs servis. Porslinet är dekorerat med en tegelstensröd bård med gulddekorationer. Motiven är tagna ur Johann Gottlieb Georgis bok "Folk Types of Russia" och Christian Gottfried Geisslers bok "Petersburg Scenes and Types", samt St:Petersburg och Moskva-motiv efter F. Alekseev, M. Vorobiev, och S. Shchedrin. Ursprungligen gjordes servisen för 50 personer men utökades under 1800-talets andra hälft till mera än 4,500 delar.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Klubbat pris
7 200
74 304
8 238
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
Budhistorik (16 bud)
9
14 dec 2016 19:13
7 200 EUR
8
14 dec 2016 19:12
7 000 EUR
9
14 dec 2016 19:12
6 800 EUR
9
14 dec 2016 19:11
6 600 EUR
8
14 dec 2016 19:11
6 400 EUR
9
14 dec 2016 18:48
6 200 EUR
8
14 dec 2016 15:11
6 000 EUR
13 dec 2016 12:11
5 800 EUR
12 dec 2016 15:30
5 500 EUR
11 dec 2016 0:42
5 200 EUR
8 dec 2016 9:15
5 000 EUR
8 dec 2016 3:22
1 200 EUR
6 dec 2016 9:23
1 100 EUR
5 dec 2016 22:34
1 050 EUR
4 dec 2016 19:16
1 000 EUR
2 dec 2016 12:44
444 EUR