Ilari Hautamäki

(Finland)
Ilari Hautamäki
(Finland)

ILARI HAUTAMÄKI, "CEREAL".

A tergo sign. Akryl och olja på duk 140x120 cm.

I Ilari Hautamäkis (f. 1983) målningar förenas ett abstrakt och ett figurativt framställningssätt. Resultatet är ett antytt landskap, vilket fungerar som ett redskap för visualisering av tankar. Hautamäki behandlar grundfrågorna inom måleriet och koncentrerar sig på formen. Det väsentliga i målningarna är färgerna och kompositionen samt penselarbetet. Hautamäki skapar kontraster och närmar sig det abstrakta måleriets tradition, som anses vara allvarligt, på ett omedelbart och humoristiskt sätt och utnyttjar populärkulturens olika subkulturer som sina visuella utgångspunkter, allt från datorspel till gatukonst.

Ilari Hautamäki avlade examen vid Bildkonstakademins institution för målarkonst år 2011. Hans debututställning Stargazing sågs på Galleri Korjaamo i mars 2013. Han har deltagit i flera grupputställningar på olika håll i Finland och utomlands.

"I mina målningar förenas ett organiskt och avslappnat penseldrag samt minutiöst gjorda konturer och former. Jag leker med detta tema där motiv och bakgrund förenas. Mina målningar är abstrakta arbeten, där det ibland förekommer skenbart framställande motiv såsom en skalle eller terrängmönster.

I målningen Cereal förenar jag en kalligrafiaktig kontur och det av mig skapade camouflagemönstret, kontrasten av gult och svart tycker jag är intressant." -Ilari Hautamäki

Föremålet säljs i samarbete med Forum Box.

Klubbat pris
1 300
14 651
1 357
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
Budhistorik (2 bud)
10 mar 2017 19:57
1 300 EUR
8 mar 2017 7:48
600 EUR