Alvar Gullichsen

(Finland, Född 1961)
Alvar Gullichsen
(Finland, Född 1961)

ALVAR GULLICHSEN, GNAGG BOOSTER GBP-39(b)

Bonk machine, ca. 255x205x100 cm.
Design:Alvar Gullichsen, Henrik Helpiö, Klaus Nyqvist.
Förverkligande: Henrik Helpiö.

Proveniens

Beställningsverk för LeBonk.

"I vår lysande framtid kommer vi att kunna manipulera frekvenser och vågor lika lätt som vi byter tonart på pianot." Pär Bonk jr. 1942

Bonks Gnagg-teknologi gjorde det möjligt att överföra en vågrörelse över hela frekvensspektret. Bonk hade visionen hur röntgenstrålar kan transformeras till ljud, infrarödenergi till gravitation och hjärnvågor till pengar.

Den första prototypen av Gnagg GBP-39(a) planerades och byggdes på Bonks laboratorier på Hogland, men den togs över av Sovjetunionens trupper då dessa ockuperade den till Finland hörande ön i november 1939. GBP-39(b) konstruerades senare på nytt i försöksanläggningen Aaltolaakso (Vågdalen) som befann sig i närheten av Lovisa. Under efterkrigsåren lyckades Bonks grupp av elektroingenjörer tillverka flera komponenter av prototypen i miniatyr. Det egentliga genombrottet var den år 1947 uppfunna transistorn, som gjorde det möjligt att bygga Gnagg 45. Denna förvånansvärda anläggning infördes på marknaden i de Förenta Staterna år 1948.

Richard Stanley

Basen medföljer, trä 262x95x8 cm.

Klubbat pris
1 900
21 413
1 983
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Budhistorik (25 bud)
13 mar 2017 18:51
1 900 EUR
9
13 mar 2017 18:51
1 850 EUR
13 mar 2017 18:49
1 800 EUR
9
13 mar 2017 18:49
1 750 EUR
13 mar 2017 18:46
1 700 EUR
8
13 mar 2017 18:46
1 700 EUR
13 mar 2017 18:46
1 650 EUR
8
13 mar 2017 18:46
1 600 EUR
13 mar 2017 18:43
1 550 EUR
8
13 mar 2017 18:43
1 500 EUR
13 mar 2017 18:43
1 450 EUR
8
13 mar 2017 18:42
1 400 EUR
13 mar 2017 18:42
1 350 EUR
8
13 mar 2017 18:42
1 300 EUR
13 mar 2017 18:40
1 250 EUR
13 mar 2017 18:40
1 200 EUR
13 mar 2017 18:40
1 200 EUR
13 mar 2017 18:39
1 150 EUR
13 mar 2017 18:39
1 100 EUR
12 mar 2017 19:29
1 050 EUR
11 mar 2017 22:12
1 000 EUR
7 mar 2017 17:12
900 EUR
2 mar 2017 21:12
850 EUR
2 mar 2017 20:13
500 EUR
2 mar 2017 19:28
30 EUR