Stefan Bremer

(Finland, Född 1953)
Stefan Bremer
(Finland, Född 1953)

STEFAN BREMER, "NACKE, UR SERIEN UPPSTÅNDELSE".

A tergo sign. 2013. C-print monterad på silisec, 1/6, bildyta 90x70 cm.

Stefan Bremer är ett känt namn inom finländsk fotokonst. I hans produktion finns exempel på såväl bildjournalistik och dokumentär som konstfotografi, varav det sistnämnda intagit en central plats i hans karriär. Oberoende av bildtyp är Bremer ständigt närvarande, uppriktigt och fullständigt. Känsloladdningarna i bilderna är starka och omskakande: de är på samma gång känsliga och kraftfulla, ömma och ursinniga.
Under 1980-talet blev Stefan Bremer subkulturernas, ungdomens och rockvärldens fotograf. Han avbildade sina objekt i deras egna miljöer, på gatorna och i klubbarna. På så sätt föddes bildserierna "Helsinki by Night" (1983), "Yön hahmot" (1984-86) och "Valokuva on Rock" (1982).
I serierna "No Comments" och "Still No Comments" från 1990-talets början tog Bremer ställning till det moraliska förfallet inom finländsk politik. Till de mest centrala i 1990-talets produktion hör ändå bildserierna "Man" (1994-96) och "Woman" (1995-1999), i vilka finländska män och kvinnor studeras. Bildernas gestalter är som karismatiska skulpturer som Bremer byggt upp med hjälp av ljusets och skuggans kraftfulla kontraster.
I september 2005 visades i Forum Box Bremers varma, färgglada Afrika-bilder i utställningen "Afrikka, Meno - paluu". Genom bilderna förmedlades mänsklig humor, samt fotografens nyfikna och respektfulla förhållande till sina objekt.

Föremålet säljs i samarbete med Forum Box.

450
5 072
470
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (4 bud)
11 mar 2017 23:43
450 EUR
6 mar 2017 20:08
420 EUR
5 mar 2017 17:46
400 EUR
3 mar 2017 21:15
300 EUR