Hilding Ekelund

(Finland, 1893-1984)
Hilding Ekelund
(Finland, 1893-1984)

HILDING EKELUND, KANDELABER, Taidetakomo Hakkarainen, 1920/1930-tal.

För 7 ljus. Tenn. Bär tillverkarens stämpel. Bredd 43 cm, höjd 41 cm.

Slitage och märken. Intryckningar.

"Hilding Ekelund (1893-1984) Arkkitehti", förlag Finlands arkitekturmuseum, 1997.
Ornamo årsbok 1927, sid. 39.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Klubbat pris
300
3 399
313
Utropspris
400 - 600 EUR
Budhistorik (6 bud)
10 apr 2017 17:30
300 EUR
10 apr 2017 17:28
280 EUR
10 apr 2017 17:28
260 EUR
10 apr 2017 17:28
240 EUR
31 mar 2017 16:19
220 EUR
31 mar 2017 7:20
200 EUR