TAKLAMPA, Idman, 1960-tal.

TAKLAMPA, Idman, 1960-tal.

Beställningsarbete. För 6 ljuspunkter. Vit metall lamellskärm. Bär tillverkarens stämpel. Diameter 110 cm, höjd 36 cm. Höjd ca 120 cm.

Slitage och märken. Ej funktionstestad. Färgbortfall.

Proveniens

Laihela kapell, Finland, arkitekterna Johannes Lappi-Seppälä & Igor (Iikka) Martas, 1961.

Kyrkobelysningen illustrerad i "Design in Finland 1967", publicerad av Finnish Foreign Trade Association, sid 30.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Klubbat pris
4 860
55 744
5 086
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
Budhistorik (28 bud)
11 apr 2017 20:34
4 860 EUR
11 apr 2017 20:33
4 660 EUR
11 apr 2017 20:33
4 520 EUR
11 apr 2017 20:33
4 460 EUR
11 apr 2017 20:32
4 260 EUR
11 apr 2017 20:32
4 100 EUR
11 apr 2017 20:32
3 850 EUR
11 apr 2017 20:30
3 750 EUR
11 apr 2017 20:30
3 660 EUR
11 apr 2017 20:30
3 550 EUR
11 apr 2017 20:30
3 450 EUR
11 apr 2017 20:29
3 250 EUR
11 apr 2017 20:28
3 150 EUR
11 apr 2017 20:28
2 850 EUR
11 apr 2017 20:28
2 800 EUR
11 apr 2017 20:27
2 620 EUR
11 apr 2017 20:27
2 520 EUR
11 apr 2017 20:27
2 300 EUR
11 apr 2017 20:27
2 200 EUR
11 apr 2017 20:26
2 118 EUR
11 apr 2017 20:26
2 018 EUR
11 apr 2017 20:26
1 650 EUR
11 apr 2017 20:26
1 600 EUR
10 apr 2017 15:36
1 500 EUR
5 apr 2017 16:56
1 100 EUR
1 apr 2017 21:51
720 EUR
31 mar 2017 10:07
700 EUR
30 mar 2017 19:11
500 EUR