ESKO PAJAMIES OCH TOIVO KORHONEN, BORDSLAMPA, modell AK-5770, Itsu, 1960-talets början.

Svart samt vit metall, foten med svart konstläderklädsel. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 50 cm, skärmens diameter 31 cm.

Slitage och märken. Ej funktionstestad.

Proveniens

Samhälleliga högskolan 1930-1966, idag Tammerfors universitet.

Illustrerad i arkitekttidningen "ARK Arkkitehti 6/1961". (ARK Architectural 6/1961).

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Klubbat pris
300
3 441
314
Utropspris
400 - 600 EUR
Budhistorik (9 bud)
11 apr 2017 17:18
300 EUR
11 apr 2017 17:17
250 EUR
11 apr 2017 17:16
230 EUR
11 apr 2017 17:16
200 EUR
11 apr 2017 17:14
180 EUR
11 apr 2017 16:54
150 EUR
10 apr 2017 21:02
130 EUR
1 apr 2017 19:09
120 EUR
30 mar 2017 12:16
100 EUR