Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, SPOTLIGHT. Idman 1960-tal.

Beställningsarbete. Tre ljuspunkter. Vit metall med mässingsdetaljer. Justerbara ljuspunkter. Bär tillverkarens stämpel. Total längd 111 cm, total höjd 44 cm. Skärmens diameter 19 cm.

Slitage och märken. Ej funktionstestad.

Proveniens

Laihela kapell, Finland, arkitekterna Johannes Lappi-Seppälä & Igor (Iikka) Martas, 1961.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Klubbat pris
1 750
18 445
2 003
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Budhistorik (11 bud)
11 apr 2017 12:22
1 750 EUR
11 apr 2017 12:22
1 700 EUR
10 apr 2017 19:31
1 550 EUR
10 apr 2017 19:31
1 500 EUR
10 apr 2017 18:53
1 200 EUR
10 apr 2017 14:01
800 EUR
5 apr 2017 10:32
700 EUR
31 mar 2017 10:34
500 EUR
30 mar 2017 18:14
400 EUR
30 mar 2017 17:36
200 EUR
30 mar 2017 13:59
100 EUR