Carl Gustaf Hiort af Ornäs

(Finland, 1911-1995)
Carl Gustaf Hiort af Ornäs
(Finland, 1911-1995)

CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtölj, "Siesta" tillverkare Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.

Fast stoppad klädsel, rygg med knappar. Lackade ben. Bredd 72 cm, sitthöjd ca 41 cm, tot. höjd 109 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Klubbat pris
1 250
14 088
1 318
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Budhistorik (8 bud)
10 apr 2017 18:23
1 250 EUR
10 apr 2017 18:23
1 200 EUR
10 apr 2017 16:27
1 000 EUR
10 apr 2017 9:24
800 EUR
9 apr 2017 21:26
400 EUR
2 apr 2017 23:19
320 EUR
2 apr 2017 14:06
300 EUR
1 apr 2017 17:36
200 EUR