Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Snäcka. Tillverkad av Taito Oy. Formgiven 1938/39.

Mässing med foten klädd i rotting. Höjd 28 cm.

Obetydligt ytslitage. Ej funktionstestad.

Proveniens

1000 Lights, eds. Charlotte & Peter Fiell, Taschen, vol 1, page 398.

Formgivare

Klubbat pris
3 750
38 700
4 290
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Budhistorik (9 bud)
8
10 apr 2017 18:16
3 750 EUR
8 apr 2017 2:14
3 650 EUR
5 apr 2017 19:27
3 550 EUR
1 apr 2017 13:01
3 450 EUR
31 mar 2017 8:56
3 300 EUR
31 mar 2017 8:17
3 020 EUR
30 mar 2017 22:57
2 500 EUR
30 mar 2017 19:43
2 000 EUR
30 mar 2017 12:53
102 EUR