Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.

Mässing och teak. Tygskärm. Höjd 40 cm.

Smärre slitage. Undertill saknas täckplatta. Ej funktionstestad.

Formgivare

Klubbat pris
1 600
16 864
1 831
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Budhistorik (7 bud)
11 apr 2017 1:13
1 600 EUR
10 apr 2017 11:49
1 350 EUR
3 apr 2017 19:15
1 150 EUR
1 apr 2017 13:11
1 100 EUR
31 mar 2017 19:44
1 000 EUR
30 mar 2017 23:56
700 EUR
30 mar 2017 19:17
500 EUR