Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.

Opalglas, vitmålad metall, stjärnmönster. Höjd 40 cm.

Sedvanligt slitage. Ej funktionstestad.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 200
E
U
R
12 648
S
E
K
1 373
USD
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (9 bud)
8
8 apr 2017 21:29
1 200 EUR
2
5 apr 2017 20:50
1 150 EUR
7
4 apr 2017 9:22
1 100 EUR
6
3 apr 2017 19:06
850 EUR
5
2 apr 2017 22:03
620 EUR
4
1 apr 2017 19:03
590 EUR
3
1 apr 2017 13:01
520 EUR
2
31 mar 2017 8:55
300 EUR
1
31 mar 2017 8:18
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.