Lisa Johansson-Pape

(Finland, 1907-1989)
Lisa Johansson-Pape
(Finland, 1907-1989)

LISA JOHANSSON-PAPE, lysrörsbelysning, modell 521, Stockmann Orno 1940-tal.

För ett lysrör, frostade glasskivor med förnicklade samt genombrutna ändor. Bär tillverkarens plakett. Längd 124 cm, djup 19 cm, total höjd 32 cm.

Slitage. Anlöpningar. Ej funktionstestad.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Klubbat pris
800
9 064
835
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Budhistorik (8 bud)
8
10 apr 2017 17:16
800 EUR
5 apr 2017 7:39
340 EUR
3 apr 2017 13:33
160 EUR
2 apr 2017 20:54
150 EUR
2 apr 2017 17:48
140 EUR
1 apr 2017 21:39
120 EUR
31 mar 2017 8:26
110 EUR
30 mar 2017 22:45
100 EUR