Birger Hahl

(Finland, 1901-1975)
Birger Hahl
(Finland, 1901-1975)

BIRGER HAHL, skänk, "Ruutu 154" Asko 1930-tal.

Flambjörk med geometriska mahogny inlägg och svarta detaljer. Raka neråt avsmalnande ben. Tre skåp med bakomliggande hyllinredning. Bär tillverkarens stämpel. Formgiven och tillverkad 1931 för Lahden Puuseppätehdas, samma år ändrades företagets namn till Asko. Längd 161 cm, djup 56 cm, höjd 90 cm. Nyckel finns.

Ställvis slitage.

Asko – huonekaluja Lahdesta, Sari Kainulainen ja Päivi Vickholm, Lahden Kaupunginmuseo 2016. Sid 84-85.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Klubbat pris
800
9 176
837
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Budhistorik (6 bud)
5 apr 2017 19:58
800 EUR
5 apr 2017 19:58
700 EUR
5 apr 2017 16:11
600 EUR
4 apr 2017 14:11
300 EUR
1 apr 2017 17:45
200 EUR
31 mar 2017 14:00
50 EUR