Kan inte nå servern

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR, 3842. Lansett II. Sign. Timo Sarpaneva, Iittala -57.

Formblåst, driven, slipad och polerad. Höjd 27,5 cm.

Obetydligt ytslitage.

Utställningar

Grand Prix, Milanotriennalen 1954.

Formgivare

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
33 200
E
U
R
369 184
S
E
K
35 027
USD
Utropspris
15 000 - 17 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (43 bud)
9
10 apr 2017 8:38
33 200 EUR
11
A
10 apr 2017 8:38
33 000 EUR
11
7 apr 2017 13:28
32 200 EUR
9
A
7 apr 2017 13:28
32 000 EUR
11
7 apr 2017 13:28
32 000 EUR
9
A
7 apr 2017 13:27
28 200 EUR
11
7 apr 2017 13:27
28 000 EUR
9
A
7 apr 2017 11:39
26 200 EUR
11
7 apr 2017 11:39
26 000 EUR
9
A
7 apr 2017 11:38
25 200 EUR
11
7 apr 2017 11:38
25 000 EUR
9
A
7 apr 2017 11:38
23 200 EUR
11
7 apr 2017 11:38
23 000 EUR
9
A
7 apr 2017 11:38
22 200 EUR
11
7 apr 2017 11:38
22 000 EUR
9
A
7 apr 2017 11:38
21 200 EUR
11
7 apr 2017 11:38
21 000 EUR
9
A
5 apr 2017 19:55
20 200 EUR
10
5 apr 2017 19:55
20 000 EUR
9
A
5 apr 2017 19:48
19 200 EUR
10
5 apr 2017 19:48
19 000 EUR
9
A
5 apr 2017 19:41
18 200 EUR
10
5 apr 2017 19:41
18 000 EUR
9
A
5 apr 2017 19:32
17 200 EUR
10
5 apr 2017 19:32
17 000 EUR
9
A
5 apr 2017 19:31
16 700 EUR
10
5 apr 2017 19:31
16 500 EUR
9
A
5 apr 2017 19:30
16 200 EUR
10
5 apr 2017 19:30
16 000 EUR
9
A
5 apr 2017 19:28
15 200 EUR
10
5 apr 2017 19:28
15 000 EUR
9
A
5 apr 2017 19:27
14 200 EUR
10
5 apr 2017 19:27
14 000 EUR
9
4 apr 2017 12:54
13 000 EUR
4
1 apr 2017 15:22
11 000 EUR
8
1 apr 2017 12:43
10 000 EUR
7
31 mar 2017 19:36
9 000 EUR
6
31 mar 2017 19:16
6 700 EUR
5
31 mar 2017 8:52
6 500 EUR
4
30 mar 2017 22:47
6 000 EUR
3
30 mar 2017 18:59
4 600 EUR
2
30 mar 2017 13:06
3 000 EUR
1
30 mar 2017 12:20
2 000 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Andra har även tittat på