Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Modern Silver F764
Auktion:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine F766
Auktion:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)

ALVAR AALTO, VAS. Sign. A Aalto -37 Karhula.

Blåst i träform. Mörkgrönt glas. Höjd 20,5 cm.

Obetydligt ytslitage.

Övrig information

Inför världsutställningen i Paris 1937 vann Alvar Aalto år 1936 en designtävling, utlyst av glasbruket Karhula i Finland med skissen till en vas som han kallade "Eskimoerindens skinnbyxa". De första exemplaren av denna modell blåstes enligt de ritningar som var Alvar Aaltos bidrag till tävlingen. Vaserna, som då kallades för "Aalto-vaser" eller för "Paris Object" fick ett entusiastiskt mottagande.
Modellen blåstes i en träform och tillverkades i klarglas, rio-brunt, azur, grönt och rökfärgat för världsutställningen i Paris 1937 och andra utställningar.

Formgivare

Alvar Aalto är en av Finlands mest framstående arkitekter och formgivare och en av Skandinaviens största förespråkare inom modern arkitektur och design. Flera av de möbler och vaser som han formgivit räknas idag som ikoniska designklassiker, däribland Savoy-vaserna, Bikupan-lampan och Fåtölj, modell ’31’. Alvar Aalto var en stor ambassadör för finsk design i en tid då finländarna tänkte på hur de skulle presentera sig för resten av världen. Han gav lika mycket tyngd på form och funktion, och lät sig inspireras av det finska landskapet. Aalto är en av de viktigaste företrädarna för den moderna arkitekturen och skapade en egen arkitekturriktning, vars estetiska effekt grundar sig på en noggrann planering av byggnaderna i förhållande till miljön, en människonära dimensionering och god känsla för material. Bland hans mest kända byggnader är Villa Mairea och Finlandiahuset i Helsingfors. I Sverige finns tre byggnader av Aalto, Västmanland-Dala Nationshus i Uppsala, en utställningspaviljong i Hedemora samt ett kombinerat affärs- och bostadhus med en fasad i mörkblått kakel i Avesta.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
40 200
E
U
R
414 864
S
E
K
45 994
USD
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (33 bud)
4
10 apr 2017 9:51
40 200 EUR
7
A
10 apr 2017 9:51
40 000 EUR
7
10 apr 2017 9:25
32 200 EUR
4
A
10 apr 2017 9:25
32 000 EUR
4
A
10 apr 2017 9:25
30 200 EUR
7
10 apr 2017 9:25
30 000 EUR
4
10 apr 2017 8:56
21 200 EUR
7
A
10 apr 2017 8:56
21 000 EUR
7
7 apr 2017 13:27
18 200 EUR
6
A
7 apr 2017 13:27
18 000 EUR
6
6 apr 2017 12:42
16 200 EUR
4
A
6 apr 2017 12:42
16 000 EUR
4
A
6 apr 2017 12:41
15 200 EUR
6
6 apr 2017 12:41
15 000 EUR
4
A
4 apr 2017 21:56
13 200 EUR
5
4 apr 2017 21:56
13 000 EUR
4
A
4 apr 2017 15:04
12 200 EUR
5
4 apr 2017 15:04
12 000 EUR
4
A
4 apr 2017 15:04
10 200 EUR
5
4 apr 2017 15:04
10 000 EUR
4
A
4 apr 2017 15:04
8 200 EUR
5
4 apr 2017 15:04
8 000 EUR
4
A
4 apr 2017 15:03
7 200 EUR
5
4 apr 2017 15:03
7 000 EUR
4
A
4 apr 2017 15:03
6 600 EUR
5
4 apr 2017 15:03
6 400 EUR
4
4 apr 2017 12:53
6 200 EUR
3
A
4 apr 2017 12:53
6 000 EUR
3
30 mar 2017 17:27
5 700 EUR
2
A
30 mar 2017 17:27
5 500 EUR
3
30 mar 2017 17:27
5 500 EUR
2
30 mar 2017 12:19
5 200 EUR
1
30 mar 2017 11:15
5 000 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.