Kan inte nå servern

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

ILMARI TAPIOVAARA, PALLAR, TVÅ ST, Pirkka. Laukaan Puu, formgivna år 1955.

Svarta ben och sits i betsad furu. Brännstämpel. Höjd 41 cm.

Sedvanligt slitage.

Formgivare

Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
732
E
U
R
8 294
S
E
K
764
USD
Utropspris
600 - 800 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (24 bud)
10
10 apr 2017 18:03
732 EUR
9
10 apr 2017 18:02
712 EUR
10
A
10 apr 2017 18:02
702 EUR
10
10 apr 2017 18:01
692 EUR
9
10 apr 2017 18:00
672 EUR
10
A
10 apr 2017 18:00
652 EUR
9
10 apr 2017 18:00
640 EUR
10
10 apr 2017 17:59
620 EUR
8
A
10 apr 2017 17:59
600 EUR
9
10 apr 2017 17:59
600 EUR
8
A
10 apr 2017 17:59
580 EUR
9
10 apr 2017 17:59
560 EUR
8
A
10 apr 2017 17:59
540 EUR
9
10 apr 2017 17:59
520 EUR
8
10 apr 2017 17:42
500 EUR
7
10 apr 2017 14:46
400 EUR
5
8 apr 2017 16:50
380 EUR
6
6 apr 2017 20:33
360 EUR
5
6 apr 2017 19:53
340 EUR
2
5 apr 2017 10:06
300 EUR
4
2 apr 2017 16:27
270 EUR
3
2 apr 2017 13:47
250 EUR
2
31 mar 2017 8:28
220 EUR
1
30 mar 2017 18:35
100 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Andra har även tittat på