Outi Ikkala

(Finland, 1935-2011)
Outi Ikkala
(Finland, 1935-2011)

OUTI IKKALA, "MÅLNING"

Sign. -59. Olja på duk 88x100 cm.

"Sam Vanni, lärare ja förebild", Meilahden museo 2008.

Sam Vanni, lärare och förebild, illustrerad på sidan 28.

Outi Ikkalas slutarbete 1959, den första abstrakta målningen mälad av en studerande i konstakademins historia.

Klubbat pris
820
9 405
858
Utropspris
800 - 1 200 EUR
Budhistorik (11 bud)
11 apr 2017 18:08
820 EUR
11 apr 2017 11:24
800 EUR
11 apr 2017 11:24
800 EUR
11 apr 2017 11:24
770 EUR
11 apr 2017 11:24
750 EUR
11 apr 2017 11:24
720 EUR
11 apr 2017 11:24
700 EUR
11 apr 2017 11:23
600 EUR
11 apr 2017 10:43
500 EUR
31 mar 2017 21:52
450 EUR
30 mar 2017 20:35
234 EUR