Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, modell 9201. Tillverkare Taito Oy, 1940-tal.

Mässing och linneskärm. Höjd 41 cm.

Smärre slitage. Delvis senare prismor.

Formgivare

410
4 321
469
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (5 bud)
11 apr 2017 19:33
410 EUR
11 apr 2017 19:26
388 EUR
2 apr 2017 19:04
240 EUR
1 apr 2017 21:51
220 EUR
30 mar 2017 23:47
200 EUR