Göran Hongell

(Finland, 1902-1973)
Göran Hongell
(Finland, 1902-1973)

GÖRAN HONGELL, KONSTGLAS, 11 delar. Exportmodeller till USA. Signerade, Karhula 1930-tal.

Klart och färgat glas. Graverade dekorationer. Varierande signaturer. Höjd 7-23 cm.

Smärre slitage. Ett av glasföremålen osignerat.

Klubbat pris
2 000
22 540
2 087
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Budhistorik (9 bud)
8 apr 2017 8:02
2 000 EUR
7 apr 2017 9:51
1 950 EUR
7 apr 2017 7:20
1 900 EUR
6 apr 2017 10:29
1 700 EUR
5 apr 2017 22:32
1 600 EUR
5 apr 2017 11:42
1 500 EUR
1 apr 2017 15:21
900 EUR
31 mar 2017 11:02
400 EUR
30 mar 2017 22:45
200 EUR