Carl-Axel Acking

(Sverige, 1910-2001)
Carl-Axel Acking
(Sverige, 1910-2001)

CARL-AXEL ACKING, TAKLAMPA. Bröderna Malmströms, ca 1940.

Perforerad borstad mässing. Höjden justerbar. Diameter 70 cm.

Motviktsbehållaren tom. Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Formgivare

Carl-Axel Acking (1910-2001) var arkitekt och formgivare. Acking räknas som en av de mest inflytelserika formgivare och arkitekterna i Sverige under 1930-50-talet. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Stockholms Hantverksförening, Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors samt KF. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska "Trienna" stolen. Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg och hade betydande positioner inom den svenska arkitekt och formvärlden.

Klubbat pris
8 300
95 201
8 686
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
Budhistorik (29 bud)
8
10 apr 2017 19:05
8 300 EUR
10 apr 2017 19:05
8 100 EUR
8
10 apr 2017 19:02
7 800 EUR
10 apr 2017 19:02
7 600 EUR
8
10 apr 2017 19:01
7 300 EUR
10 apr 2017 19:01
7 100 EUR
8
10 apr 2017 18:59
6 800 EUR
10 apr 2017 18:59
6 600 EUR
8
10 apr 2017 18:58
6 400 EUR
10 apr 2017 18:58
6 200 EUR
8
10 apr 2017 18:58
5 900 EUR
10 apr 2017 18:58
5 700 EUR
8
10 apr 2017 18:58
5 500 EUR
10 apr 2017 18:58
5 300 EUR
8
10 apr 2017 18:57
5 100 EUR
10 apr 2017 18:57
4 900 EUR
10 apr 2017 18:57
4 800 EUR
10 apr 2017 18:57
4 700 EUR
10 apr 2017 18:57
4 500 EUR
10 apr 2017 18:56
4 400 EUR
10 apr 2017 18:56
4 200 EUR
10 apr 2017 18:55
4 000 EUR
10 apr 2017 18:53
3 441 EUR
10 apr 2017 18:53
2 500 EUR
1 apr 2017 21:44
2 100 EUR
31 mar 2017 7:19
2 000 EUR
30 mar 2017 23:05
1 555 EUR
30 mar 2017 21:41
1 500 EUR
30 mar 2017 13:52
1 000 EUR