Eero Aarnio

(Finland, Född 1932)
Eero Aarnio
(Finland, Född 1932)

EERO AARNIO, PASTILLSTOL. Tillverkad av Asko eller Adelta. Formgiven 1962.

Gul glasfiber. Bredd 94 cm.

Slitage.

Formgivare

Den legendariske finländske formgivaren, professor Eero Aarnio var en av de första som skapade möbler i glasfiber och plast, material som ger formgivaren så gott som obegränsade möjligheter att skapa nya former och färger. Med stolen Åskbollen (Ball Chair) som presenterades på den internationella möbelmässan i Köln 1966 revolutionerade Aarnio möbeldesignen och den innovativa fåtöljen innebar det slutliga genombrottet för Aarnios internationella karriär. Eero Aarnios formspråk är genomgående skulpturalt men samtidigt lekfullt, ofta med anspelningar på 1960-talets popkultur. I sin design utgick Aarnio från grundläggande geometriska element såsom sfären och ellipsen och förvandlade dessa till sittmöbler, utgångspunkten var ”En stol är en sittmöbel, men en sittmöbel behöver inte se ut som en stol”. Möblerna blev snabbt oerhört populära hos en bred, internationell publik och världen över räknas Aarnio till de absolut främsta nutida formgivarna. Med sina futuristiska former och material kom Aarnios skapelser att symbolisera rymdåldern något som formgivaren själv alltid har tagit avstånd från. ”Rymden inspirerade mig inte alls, jag ville skapa en rund stol, helt enkelt hitta en ny form” har Aarnio i flera repriser slagit fast i intervjuer. Eero Aarnio har erhållit otaliga internationella och finländska pris under sin karriär, bl.a. International Design Award of the American Institute of Interior Designers år1968, det italienska Compasso d´Oro priset 2008, Kaj Franck designpriset år 2008 och Pro Finlandia priset år 2010.

Klubbat pris
930
10 481
970
Utropspris
500 - 700 EUR
Budhistorik (37 bud)
9
11 apr 2017 19:12
930 EUR
14
11 apr 2017 19:12
910 EUR
9
11 apr 2017 19:12
910 EUR
14
11 apr 2017 19:10
890 EUR
9
11 apr 2017 19:07
870 EUR
14
11 apr 2017 19:06
850 EUR
9
11 apr 2017 19:06
830 EUR
14
11 apr 2017 19:06
810 EUR
9
11 apr 2017 19:06
790 EUR
14
11 apr 2017 19:03
770 EUR
13
11 apr 2017 19:03
750 EUR
14
11 apr 2017 19:01
720 EUR
13
11 apr 2017 19:01
700 EUR
13
11 apr 2017 18:59
690 EUR
9
10 apr 2017 18:14
670 EUR
12
9 apr 2017 15:41
650 EUR
11
8 apr 2017 10:42
630 EUR
8 apr 2017 0:00
610 EUR
9
7 apr 2017 14:34
590 EUR
10
7 apr 2017 14:30
570 EUR
9
7 apr 2017 14:17
550 EUR
10
7 apr 2017 14:17
530 EUR
9
7 apr 2017 14:17
530 EUR
10
7 apr 2017 14:17
510 EUR
9
7 apr 2017 14:17
490 EUR
10
7 apr 2017 14:07
470 EUR
9
2 apr 2017 21:33
450 EUR
2 apr 2017 13:27
430 EUR
8
1 apr 2017 20:32
410 EUR
1 apr 2017 15:59
390 EUR
1 apr 2017 6:45
370 EUR
31 mar 2017 15:34
350 EUR
31 mar 2017 14:51
300 EUR
30 mar 2017 19:21
270 EUR
30 mar 2017 18:26
250 EUR
30 mar 2017 16:01
110 EUR
30 mar 2017 11:00
100 EUR