Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 9029-5. Taito.

Mässingsstomme, fem ljuspunkter, kuporna i ljusrött opalglas, lövformade dekorationer. Höjd 90 cm. Diameter 60 cm.

Obetydligt ytslitage. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 000
E
U
R
30 960
S
E
K
3 432
USD
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (14 bud)
8
10 apr 2017 19:20
3 000 EUR
4
10 apr 2017 10:05
2 900 EUR
7
10 apr 2017 9:52
2 800 EUR
6
10 apr 2017 9:49
2 100 EUR
3
7 apr 2017 14:47
1 950 EUR
4
6 apr 2017 19:23
1 900 EUR
5
6 apr 2017 18:42
1 700 EUR
6
6 apr 2017 16:45
1 600 EUR
3
6 apr 2017 15:04
1 500 EUR
5
4 apr 2017 21:07
1 450 EUR
4
4 apr 2017 21:01
1 300 EUR
3
4 apr 2017 16:14
1 250 EUR
2
31 mar 2017 10:11
1 200 EUR
1
30 mar 2017 11:04
1 000 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.