PAAVO TYNELL, TAKKRONA. Tillverkad av Taito Oy. 1950-/60-tal.
Sexarmad. Polerad mässing och vita glaskupor. Höjd 65 cm, diameter 80 cm.
Obetydligt ytslitage. Ej funktionstestad.
Beställningsarbete för Restaurang Pieksänhovi, Pieksämäki.
Bild, Pieksamäki Seura Ry. Interiörbild från år 1964.