Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 9068/40, Stjärnhimmel. Tillverkare Idman, 1950-tal.

Svart perforerad skärm. Mässing. Mått 40x40 cm, höjd 14 cm.

Glasskivan saknas. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 163
E
U
R
12 258
S
E
K
1 331
USD
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (11 bud)
6
A
11 apr 2017 17:30
1 163 EUR
5
11 apr 2017 17:30
1 113 EUR
6
A
11 apr 2017 17:30
1 012 EUR
5
11 apr 2017 17:30
992 EUR
6
11 apr 2017 17:20
871 EUR
5
A
11 apr 2017 17:20
851 EUR
5
11 apr 2017 15:30
800 EUR
4
10 apr 2017 20:36
750 EUR
3
30 mar 2017 23:32
700 EUR
2
30 mar 2017 19:10
600 EUR
1
30 mar 2017 13:08
200 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.