Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, Brudbukett, modell 9029/3. Taito, tidigt 1950-tal.

Trearmad, polerad mässing och kupor i överfångsglas. Mässingsdekorationer. Höjd 58 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

2 350
24 534
2 658
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (8 bud)
8 apr 2017 15:34
2 350 EUR
5 apr 2017 20:55
2 100 EUR
4 apr 2017 9:28
1 900 EUR
3 apr 2017 19:10
1 650 EUR
1 apr 2017 13:09
1 100 EUR
31 mar 2017 19:39
800 EUR
31 mar 2017 10:13
500 EUR
31 mar 2017 9:28
300 EUR