PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Taito/Idman.
Mässing. Justerbar höjd. Perforerad skärm samt med hissmekanism. Skärmens diameter ca 45 cm.
Smärre slitage. Ej funktionstestad.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.