Amelie Lundahl

(Finland, 1850-1914)
Amelie Lundahl
(Finland, 1850-1914)

AMELIE LUNDAHL, FLICKA SOM VATTNAR BLOMMOR.

Sign. Olja på duk 70x45 cm.

Tavastehus konstmuseum 10.6-6.9 1998.

Pia Maria Montonen

FLICKA VATTNAR BLOMMOR
Olja på duk 70 x 45 cm
Signerad A. Lundahl nere till höger
Datering saknas, men troligen från början av 1890-talet

SKÄRGÅRDSFLICKA
Pastell 70 x 44 cm
Signerad Amélie Lundahl nere till vänster
Datering saknas

Amélie Lundahls mest högklassiga produktion uppstod under 1800-talets två sista decennier. Som den realistiska konstnär hon var, riktades hennes intresse efter studietiden från historiska motiv till mera vardagliga motiv. Lundahl mognade som konstnär under sina år i Frankrike på 1880-talet. Det var även då hon skapade sitt rykte som friluftsmålare, sina motiv och sin färgskala. Ett centralt motiv blev en tankfull ensam kvinna. Utmärkande för Lundahls landskap är oftast ett jämnt ljus en molnig dag som för fram hennes pärlgråa färgskala. Gammelrosa och mintgrön förekommer ofta som färgklickar.
År 1885 målar Lundahl en förhållandevis stor oljemålning i Frankrike som fick namnet Trädgårdsflicka (La Petite Jardinière, 99 x 67 cm). Målningen ingår numera i Ateneums konstmuseums samlingar och är ett av konstnärens mest kända verk. Flickan som avbildats i ett växthus har stannat upp för att posera för oss en face, rakt framifrån, till skillnad från den normala sidoprofilen. Den för konstnären ovanligt stora tavlan och modellens speciella placering samt växthusets ljusförhållanden som är svåra att få fram gör tavlan betydelsefull. Verket målades till vårsalongen i Paris och där var tanken att den skulle sticka ut bland tusentals andra verk.
I början av 1890-talet målade Amélie Lundahl en mera nordisk version av den franska Trädgårdsflickan. Även denna oljemålning är relativt stor, 70 x 45 cm, sett till konstnärens övriga produktion. Målningen föreställer en flicka som står vid ett fönster och vattnar blommor. Ljuset står i centrum även i detta verk, ljuset silar vackert in genom det tunna tyget. Färgskalan påminner om den som Lundahl använde i Frankrike: en molnig dag och rosagröna nyanser. Stämningen är ljusare, ljuset något hårdare. Här har blondinen förevigats i Lundahls favoritposition, profil. Hon vattnar plantorna försjunken i egna tankar. Amélie Lundahl har flyttat frodigheten från Bretagne till ett rum i bleka nordiska färger, men även här frodas växterna. Ljuset som flödar in genom fönstret vittnar om vårens och sommarens återkomst.

Den stora pastellmålningen Skärgårdsflicka är även den ett slags variation av motiven från åren i Paris. En ung kvinna kommer tillbaka från åkern i kvällningen bärandes på en kärve på axeln. I Finland målade Lundahl ett flertal versioner av motivet, inklusive flickor som bar på en räfsa eller på rishögar. I detta verk går en vacker kvinna som bär på en grön kvist mot oss i ett skärgårdslandskap på försommaren. Kanske handlar den om den stundande midsommarfesten?
Efter att ha återvänt från Frankrike sommaren 1885 flyttade Lundahl till Stockholm där hon började försörja sig som porträttmålare. För detta ändamål lämpade sig konstnärens nya pastellteknik väl eftersom den var ett både snabbare och billigare arbetssätt än oljemålningen. Med åren utvecklades Lundahl till expert på den krävande tekniken och i hennes senaste produktion framträder ofta i synnerhet verken i pastell som verkligt levande och mästerliga. I dem lyser Amélie Lundahls djupaste strävanden som konstnär, eller såsom hon själv sammanfattade det i ett brev: ”En enkel studie efter naturen sådan den tedde sig för mig i modellens skepnad.”

Traditionen berättar att verket har funnits i två släkter sedan den kom till den nuvarande släktens svärföräldrar som en lotterivinst från Finska Konstföreningen år 1903. Många av Lundahls målningar fick sitt första hem på ett liknande sätt och målningarna har uppenbarligen varit omtyckta eftersom de ofta har funnits hos samma släkt nästan ända fram till våra dagar, dvs. i över hundra års tid.

Klubbat pris
32 000
360 640
33 393
Utropspris
40 000 - 45 000 EUR
Budhistorik (12 bud)
8
22 maj 2017 19:19
32 000 EUR
22 maj 2017 19:17
31 000 EUR
8
22 maj 2017 19:17
30 000 EUR
22 maj 2017 19:16
28 000 EUR
22 maj 2017 18:27
24 000 EUR
14 maj 2017 13:32
19 000 EUR
12 maj 2017 20:33
16 000 EUR
12 maj 2017 8:01
15 000 EUR
12 maj 2017 6:01
8 000 EUR
11 maj 2017 22:21
7 000 EUR
11 maj 2017 14:51
5 200 EUR
11 maj 2017 10:18
5 000 EUR