KANDELABRAR ETT PAR, Stockholmsarbeten i empire, möjligen Reinhold Fredric Lindroths verkstad, 1800-talets början

Brännförgylld och patinerad brons. Karyatider på kolonnformade postament. För tre ljus vardera. Höjd 42 cm.

Slitage.

Jämför Christian Laine med flera, “Rosendals slott”, Värnamo, 2003,

Klubbat pris
2 000
22 940
2 093
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Budhistorik (11 bud)
23 maj 2017 17:48
2 000 EUR
23 maj 2017 17:47
1 900 EUR
23 maj 2017 17:46
1 800 EUR
23 maj 2017 17:45
1 700 EUR
23 maj 2017 17:44
1 600 EUR
22 maj 2017 8:30
1 400 EUR
20 maj 2017 23:35
800 EUR
14 maj 2017 19:20
700 EUR
13 maj 2017 23:24
666 EUR
12 maj 2017 11:14
550 EUR
11 maj 2017 18:20
500 EUR