Madeleine Pyk – en samling F769

Elin Danielson-Gambogi

(Finland, 1861-1919)
Elin Danielson-Gambogi
(Finland, 1861-1919)

ELIN DANIELSON-GAMBOGI, MUSIKERN.

Sign. Olja på duk 40x34 cm.

Föreställer Oskar Ilmari Florell (1880-1945), finsk-svensk operasångare och sångpedagog.

Konstnär

Elin Danielson-Gambogi var en finlandssvensk bildkonstnär född i Norrmark, Finland. Hon studerade vid Finska konstsällskapets ritskola i Helsingfors, för Carl Eneas Sjöström, Hjalmar Munsterhjelm, i Adolf von Beckers privata konstskola samt i Paris vid Académie Colarossi och hos Auguste Rodin. Danielson-Gambogi var utbildad inom klassisk teckning, landskapsmåleri, perspektivlära och porslinsmåleri och hon var en tid verksam vid porslinsfabriken Arabia. Hon ingick i den så kallade Önningebykolonin där bland andra Victor Westerholm, Fredrik Ahlstedt, J.A.G Acke och Nina Ahlstedt ingick. Danielson-Gambogi var kontroversiell, hennes utmanande kvinnoporträtt väckte stor uppmärksamhet och visade kvinnor i det vardagliga livet, ibland lättklädda. Hennes måleri anknyter till den naturalistiska och nationalromantiskta traditionen i en ljus palett och hon har även avbildat medelhavsmotiv med drag av både impressionismen och det akademiska måleriet.

7 200
75 888
8 240
Utropspris
20 000 - 25 000 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (3 bud)
16 maj 2017 17:36
7 200 EUR
15 maj 2017 6:46
4 000 EUR
11 maj 2017 16:11
2 222 EUR