Jussi Mäntynen

(Finland, 1887-1978)
Jussi Mäntynen
(Finland, 1887-1978)

JUSSI MÄNTYNEN, "ÄLGKVIGA".

Sign. 1930. Brons. Höjd 36 cm.

Ensio Rislakki: Djurskulpturer av Jussi Mäntynen. Bild på sidan 50.

Konstnär

Jussi Mäntynen var en finländsk bildkonstnär. Samtidigt med konstskolestudier arbetade Mäntynen som konservator på Zoologiska museet i Helsingfors. Han började skulptera och slog igenom på utställningar på 1930-talet med sina realistiskt utförda skulpturer av vilda djur och fåglar ur den finska obygdens fauna. Mäntynen fortsatte sin konstnärliga verksamhet i Stockholm med djuravbildningar, som illustrerar konstnärens starka känsla för djurens skönhet i form och rörelse. De material han använde var främst brons, trä och sten.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer över hela Finland.

Klubbat pris
3 550
40 222
3 704
Utropspris
3 500 - 3 800 EUR
Budhistorik (16 bud)
17 maj 2017 11:25
3 550 EUR
17 maj 2017 11:25
3 500 EUR
17 maj 2017 11:24
3 450 EUR
17 maj 2017 11:24
3 350 EUR
17 maj 2017 11:23
3 250 EUR
17 maj 2017 11:23
3 150 EUR
17 maj 2017 11:23
3 050 EUR
17 maj 2017 11:23
2 950 EUR
17 maj 2017 8:22
2 800 EUR
15 maj 2017 7:35
2 200 EUR
14 maj 2017 16:48
2 100 EUR
12 maj 2017 11:58
2 000 EUR
12 maj 2017 8:14
1 700 EUR
12 maj 2017 6:33
1 500 EUR
11 maj 2017 19:41
1 000 EUR
11 maj 2017 15:37
200 EUR