Jussi Mäntynen

(Finland, 1887-1978)
Jussi Mäntynen
(Finland, 1887-1978)

JUSSI MÄNTYNEN, SMYGANDE LO.

Sign. 1927. Brons. Längd ca 25 cm.

Konstnär

Jussi Mäntynen var en finländsk bildkonstnär. Samtidigt med konstskolestudier arbetade Mäntynen som konservator på Zoologiska museet i Helsingfors. Han började skulptera och slog igenom på utställningar på 1930-talet med sina realistiskt utförda skulpturer av vilda djur och fåglar ur den finska obygdens fauna. Mäntynen fortsatte sin konstnärliga verksamhet i Stockholm med djuravbildningar, som illustrerar konstnärens starka känsla för djurens skönhet i form och rörelse. De material han använde var främst brons, trä och sten.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer över hela Finland.

1 950
22 094
2 034
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (8 bud)
17 maj 2017 11:22
1 950 EUR
17 maj 2017 7:32
1 890 EUR
12 maj 2017 11:57
1 500 EUR
12 maj 2017 6:31
1 000 EUR
11 maj 2017 20:09
500 EUR
11 maj 2017 15:36
250 EUR
11 maj 2017 15:35
200 EUR
11 maj 2017 13:00
99 EUR