Madeleine Pyk – en samling F769

Eliel Saarinen

(Finland, 1873-1950)
Eliel Saarinen
(Finland, 1873-1950)

ELIEL SAARINEN, MÖBELGRUPP, 4 DELAR.

Mörkbetsad ek och skåpen med fasett slipade glas.
Tillverkad av Puuseppänliike Juho Konttinen, Kuopio 1910-tal. Två karmstolar, höjd 89, bredd 73 cm.
Soffa med skåp på sidorna och hylla bakom, bredd 242 höjd 143,5 cm.
Bord, bredd 90, höjd 77,5 cm.

Senare klädsel och hyllan i mitten. Smärre slitage.

Formgivare

Klubbat pris
4 800
50 592
5 493
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Budhistorik (19 bud)
23 maj 2017 20:48
4 800 EUR
23 maj 2017 20:48
4 600 EUR
23 maj 2017 20:48
4 500 EUR
23 maj 2017 20:47
4 400 EUR
23 maj 2017 20:46
4 200 EUR
23 maj 2017 20:46
4 000 EUR
23 maj 2017 20:46
3 900 EUR
23 maj 2017 20:45
3 800 EUR
23 maj 2017 20:45
3 700 EUR
23 maj 2017 20:44
3 600 EUR
23 maj 2017 20:43
3 500 EUR
23 maj 2017 20:42
3 400 EUR
23 maj 2017 20:42
3 300 EUR
23 maj 2017 20:42
3 200 EUR
20 maj 2017 15:18
3 100 EUR
11 maj 2017 17:00
3 000 EUR
11 maj 2017 15:55
1 000 EUR
11 maj 2017 15:32
500 EUR
11 maj 2017 15:29
100 EUR