Eliel Saarinen

(Finland, 1873-1950)
Eliel Saarinen
(Finland, 1873-1950)

ELIEL SAARINEN, STOLAR, 6+2 ST, OCH MATBORD.

Eliel Saarinen designade matsalsmöblemanget år 1928. för Pojkskolan i Cranbrook,
Delvis massiv ek, betslackade och med grön alcantara. Bordet 90 x 207 cm, stolarnas höjd ca 112 cm.

Smärre slitage.

Tilläggslista

Formgiven 1928. Stolarna med grön alcantara. Ej numrerade.

Formgivare

Klubbat pris
4 800
54 384
5 008
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Budhistorik (26 bud)
9
23 maj 2017 20:48
4 800 EUR
8
23 maj 2017 20:47
4 600 EUR
9
23 maj 2017 20:47
4 400 EUR
23 maj 2017 20:46
4 200 EUR
8
23 maj 2017 20:46
4 000 EUR
9
23 maj 2017 20:46
4 000 EUR
8
23 maj 2017 20:45
3 900 EUR
23 maj 2017 20:45
3 800 EUR
8
23 maj 2017 20:44
3 700 EUR
23 maj 2017 20:44
3 600 EUR
8
23 maj 2017 20:43
3 500 EUR
9
23 maj 2017 20:43
3 500 EUR
8
23 maj 2017 20:43
3 400 EUR
23 maj 2017 20:43
3 300 EUR
8
23 maj 2017 20:42
3 200 EUR
23 maj 2017 6:32
3 100 EUR
8
21 maj 2017 19:25
3 000 EUR
20 maj 2017 15:16
2 000 EUR
20 maj 2017 9:50
1 300 EUR
18 maj 2017 8:24
1 250 EUR
16 maj 2017 18:01
1 200 EUR
14 maj 2017 10:40
840 EUR
13 maj 2017 8:42
820 EUR
11 maj 2017 20:40
800 EUR
11 maj 2017 15:32
500 EUR
11 maj 2017 15:30
100 EUR
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

411. Tony Matelli, "Weed #65".
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
125 000

ditt bud
120 000

ditt bud
115 000

ditt bud
110 000

ditt bud
105 000

ditt bud
100 000

ditt bud
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
Aktuellt bud:
125 000 SEK