Karyatid uppbärande kandelaber för 7 ljus.Förgylld och patinerad brons. Ljushållare med sfinxhuvuden. Höjd 94 cm.
Tre ljushållarna reparerade vid fäste. Karyatidens ena arm med reparation. Emblem saknas från händerna. En ljusmanchett ei original. Slitage.