KANDELABER, Ryssland 1800-talets början.

Karyatid uppbärande kandelaber för 7 ljus.Förgylld och patinerad brons. Ljushållare med sfinxhuvuden. Höjd 94 cm.

Tre ljushållarna reparerade vid fäste. Karyatidens ena arm med reparation. Emblem saknas från händerna. En ljusmanchett ei original. Slitage.

Klubbat pris
6 000
63 240
6 866
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
Budhistorik (2 bud)
23 maj 2017 15:51
6 000 EUR
12 maj 2017 14:26
5 000 EUR