Mari Rantanen

(Finland, Född 1956)
Mari Rantanen
(Finland, Född 1956)

MARI RANTANEN, "A WAY OUT".

A tergo sign. -88. Olja på duk 145x145 cm.

Proveniens

Köpt av Tomas Nordanstad på Galleri Nordanstad och Skarstedt ca 1989 - 1990.

Konstnär

Mari Rantanen, finländsk bildkonstnär. Utbildad vid Finska konstakademin, Helsingfors 1975-1979, vid Pratt Institute, New York, Professor vid Konstakademien i Stockholm 1996-2005. Mari Rantanen har alltid varit intresserad av färgens och formens samspel och ljusets uttryckskraft. Hennes måleri präglas av starka kraftfält och ett ytterst personligt färgspel i komplexa mönster.

Klubbat pris
3 100
34 937
3 235
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
Budhistorik (20 bud)
10 okt 2017 16:19
3 100 EUR
10 okt 2017 16:19
3 000 EUR
10 okt 2017 16:19
2 801 EUR
10 okt 2017 16:19
2 701 EUR
10 okt 2017 16:18
2 601 EUR
10 okt 2017 16:18
2 501 EUR
10 okt 2017 15:37
2 400 EUR
10 okt 2017 15:37
2 300 EUR
10 okt 2017 15:37
2 200 EUR
10 okt 2017 15:37
2 100 EUR
10 okt 2017 15:37
2 000 EUR
10 okt 2017 15:37
1 950 EUR
10 okt 2017 15:28
1 900 EUR
10 okt 2017 15:28
1 850 EUR
10 okt 2017 15:18
1 800 EUR
8 okt 2017 17:40
1 050 EUR
3 okt 2017 17:25
1 000 EUR
1 okt 2017 22:46
820 EUR
1 okt 2017 19:01
320 EUR
28 sep 2017 9:21
300 EUR