Madeleine Pyk – en samling F769

Design + Art Helsinki F188

Design + Art Helsinki - Kvalitet och stil för ett unikt hem

Denna auktion visar upp det allra bästa inom finländsk modern konst och designobjekt från Finlands guldålder. Konst, glas, lampor, keramik, smycken och möbler från ikoniska namn kan bli dina, som design av Timo Sarpaneva, Rut Bryk, Paavo Tynell, Alvar Aalto, Birger Kaipiainen, Liisa Vitali och Tapio Wirkkala för att nämna några.

TILL KATALOGEN

Design + Art Helsinki
Visning 8-13 november,
vardagar kl 11-18, lö-sö kl 11-16
på Stora Robertsgatan 12, Helsingfors.

Specialisternas favoriter:

ALVAR AALTO, vas, "Savoy" signerad Karhula 22 IX 37.
Klubbat pris
11 700 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerat TW. 1950-tal.
Klubbat pris
5 000 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
RUT BRYK, brickbord, stengods, signerad Bryk.
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
LEENA LUOSTARINEN, "SNAKES IN THE PARADISE".
Klubbat pris
12 000 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
SAM VANNI, KOMPOSITION.
SAM VANNI, KOMPOSITION.
Klubbat pris
5 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampor, ett par, modell 9201, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, fat, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
KAUKO RÄSÄNEN, DIAGONALKUB.
KAUKO RÄSÄNEN, DIAGONALKUB.
Utropspris
25 000 - 35 000 EUR