Eero Saarinen

(Finland, 1910-1961)
Eero Saarinen
(Finland, 1910-1961)

EERO SAARINEN, STOLAR, 4 st, "Tulip", Knoll International 1960-tal.

Vit gjuten glasfibersits på en ej roterade aluminiumfot. Bär tillverkarens stämpel.

Ställvis omfattande slitage. En stol gulnad och utan stämpel.

Proveniens

Marjatta Metsovaara.
Samtliga stolar bär en finskspråkig etikett: "Denna stol ägs av Marjatta Metsovaara".

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Klubbat pris
800
9 176
837
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Budhistorik (8 bud)
8
13 nov 2017 20:42
800 EUR
9 nov 2017 21:44
640 EUR
9 nov 2017 11:05
600 EUR
8 nov 2017 11:25
450 EUR
7 nov 2017 7:03
420 EUR
2 nov 2017 17:33
350 EUR
2 nov 2017 16:26
35 EUR
2 nov 2017 12:30
30 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977