Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, bordslampor, 2 st, modell 9222, Taito Oy, 1900-talets mitt.

Vitmålad metall och mässing. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 43 cm.

Slitage och märken. Senare målning. Ej funktionstestade.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Klubbat pris
1 150
12 006
1 301
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Budhistorik (7 bud)
13 nov 2017 19:28
1 150 EUR
13 nov 2017 19:28
1 100 EUR
13 nov 2017 11:30
900 EUR
3 nov 2017 13:05
706 EUR
3 nov 2017 5:22
686 EUR
2 nov 2017 18:39
666 EUR
2 nov 2017 17:33
555 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13