Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, golvlampa, modell 9628, Taito, 1900-talets mitt.

Genombruten skärm och fotplatta i mässing. Skaftet med lindad rotting. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 145 cm. Skärmens diameter 19 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Senare elektrifiering. Ej funktionstestad.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
6 340
E
U
R
66 824
S
E
K
7 256
USD
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (33 bud)
10
13 nov 2017 18:12
6 340 EUR
8
13 nov 2017 18:11
6 140 EUR
10
A
13 nov 2017 18:11
6 000 EUR
10
13 nov 2017 18:09
5 940 EUR
8
A
13 nov 2017 18:09
5 740 EUR
8
13 nov 2017 18:07
5 330 EUR
9
13 nov 2017 18:04
5 130 EUR
8
A
13 nov 2017 18:04
4 930 EUR
9
13 nov 2017 18:04
4 910 EUR
8
13 nov 2017 18:03
4 710 EUR
9
13 nov 2017 18:03
4 700 EUR
8
13 nov 2017 18:03
4 500 EUR
9
13 nov 2017 15:15
4 400 EUR
8
A
13 nov 2017 7:34
4 200 EUR
9
13 nov 2017 7:34
4 000 EUR
8
A
13 nov 2017 7:33
3 855 EUR
9
13 nov 2017 7:33
3 755 EUR
8
12 nov 2017 18:41
3 655 EUR
2
6 nov 2017 0:42
3 555 EUR
5
A
6 nov 2017 0:42
3 550 EUR
5
4 nov 2017 20:16
3 300 EUR
2
4 nov 2017 19:09
3 200 EUR
5
A
4 nov 2017 19:08
3 100 EUR
2
4 nov 2017 19:08
3 000 EUR
5
A
3 nov 2017 7:29
2 900 EUR
7
3 nov 2017 7:29
2 800 EUR
5
3 nov 2017 4:57
2 500 EUR
6
2 nov 2017 19:09
2 500 EUR
5
2 nov 2017 18:34
1 600 EUR
4
2 nov 2017 18:31
1 500 EUR
3
2 nov 2017 17:52
700 EUR
2
2 nov 2017 15:24
500 EUR
1
2 nov 2017 14:59
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice