Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/ 5, Taito Oy, 1900-talets mitt.

Mässingsstomme, fem ljuspunkter, kuporna i bärnstenstonat glas, lövformade dekorationer. Höjd 70 cm. Diameter 66 cm.

Sedvanligt slitage. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 805
E
U
R
39 724
S
E
K
4 304
USD
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (24 bud)
9
A
14 nov 2017 19:05
3 805 EUR
8
14 nov 2017 19:05
3 705 EUR
9
A
14 nov 2017 19:05
3 605 EUR
8
14 nov 2017 19:05
3 505 EUR
9
A
14 nov 2017 19:04
3 405 EUR
8
14 nov 2017 19:04
3 305 EUR
9
A
14 nov 2017 19:03
3 205 EUR
10
14 nov 2017 19:03
3 105 EUR
9
14 nov 2017 19:03
3 005 EUR
8
14 nov 2017 19:03
3 000 EUR
9
A
14 nov 2017 19:02
2 900 EUR
8
14 nov 2017 19:02
2 800 EUR
9
14 nov 2017 19:02
2 600 EUR
8
A
14 nov 2017 19:02
2 500 EUR
8
14 nov 2017 19:02
2 300 EUR
6
14 nov 2017 17:24
2 100 EUR
8
14 nov 2017 14:12
1 850 EUR
7
12 nov 2017 21:04
1 800 EUR
6
11 nov 2017 8:37
1 650 EUR
5
10 nov 2017 19:21
1 551 EUR
4
6 nov 2017 22:15
1 501 EUR
3
4 nov 2017 19:30
1 200 EUR
2
3 nov 2017 23:53
1 000 EUR
1
3 nov 2017 5:22
500 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice