Kan inte nå servern

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

ILMARI TAPIOVAARA, fåtölj "Domus", Keravan Puuteollisuus Oy, 1900-talets mitt.

Lackad björk samt björkfaner. Bredd 60 cm, sitthöjd 32 cm, total höjd 87 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 755
E
U
R
31 049
S
E
K
2 875
USD
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (55 bud)
3
A
13 nov 2017 18:33
2 755 EUR
8
13 nov 2017 18:33
2 655 EUR
3
13 nov 2017 18:33
2 555 EUR
8
13 nov 2017 18:32
2 522 EUR
3
13 nov 2017 18:31
2 422 EUR
8
13 nov 2017 18:31
2 322 EUR
3
A
13 nov 2017 18:31
2 222 EUR
8
13 nov 2017 18:31
2 202 EUR
3
13 nov 2017 18:30
2 101 EUR
8
13 nov 2017 18:30
2 001 EUR
3
A
13 nov 2017 18:30
1 999 EUR
3
A
13 nov 2017 18:29
1 951 EUR
8
13 nov 2017 18:29
1 901 EUR
3
13 nov 2017 18:29
1 851 EUR
8
13 nov 2017 18:29
1 801 EUR
3
A
13 nov 2017 18:29
1 777 EUR
3
A
13 nov 2017 18:29
1 751 EUR
8
13 nov 2017 18:29
1 701 EUR
3
13 nov 2017 18:29
1 651 EUR
8
13 nov 2017 18:28
1 601 EUR
3
A
13 nov 2017 18:28
1 555 EUR
3
A
13 nov 2017 18:28
1 551 EUR
8
13 nov 2017 18:28
1 501 EUR
3
13 nov 2017 18:28
1 451 EUR
8
A
13 nov 2017 18:28
1 401 EUR
8
13 nov 2017 18:28
1 383 EUR
3
A
13 nov 2017 18:28
1 333 EUR
8
13 nov 2017 18:28
1 300 EUR
3
A
13 nov 2017 18:27
1 250 EUR
8
13 nov 2017 18:27
1 200 EUR
3
A
13 nov 2017 18:27
1 150 EUR
8
13 nov 2017 18:27
1 100 EUR
3
13 nov 2017 18:27
1 050 EUR
8
13 nov 2017 18:27
1 000 EUR
3
A
13 nov 2017 18:27
920 EUR
8
13 nov 2017 18:27
900 EUR
3
A
13 nov 2017 18:26
820 EUR
8
13 nov 2017 18:26
800 EUR
3
13 nov 2017 18:26
770 EUR
8
A
13 nov 2017 18:26
750 EUR
8
13 nov 2017 17:49
720 EUR
9
A
13 nov 2017 17:49
700 EUR
8
13 nov 2017 17:49
700 EUR
9
A
13 nov 2017 17:49
670 EUR
8
13 nov 2017 17:49
650 EUR
9
13 nov 2017 16:43
630 EUR
8
12 nov 2017 17:01
610 EUR
6
7 nov 2017 7:19
590 EUR
7
5 nov 2017 23:46
570 EUR
6
5 nov 2017 8:28
550 EUR
5
4 nov 2017 17:22
520 EUR
4
3 nov 2017 18:39
500 EUR
3
3 nov 2017 14:44
444 EUR
2
3 nov 2017 8:13
35 EUR
1
2 nov 2017 19:00
30 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Andra har även tittat på