Aino Aalto

(Finland, 1894-1949)
Aino Aalto
(Finland, 1894-1949)

AINO AALTO,skål, "Bölgeblick", Karhula Glasbruk, 1930-tal.

Mörkgrönt pressglas. Höjd 12 cm, diameter 22,5 cm.

Slitage. Repor. Nagg.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Klubbat pris
710
8 044
741
Utropspris
600 - 800 EUR
Budhistorik (21 bud)
14 nov 2017 20:30
710 EUR
14 nov 2017 20:29
690 EUR
14 nov 2017 20:29
690 EUR
14 nov 2017 19:54
670 EUR
14 nov 2017 19:54
650 EUR
14 nov 2017 19:54
650 EUR
14 nov 2017 19:41
630 EUR
14 nov 2017 19:41
610 EUR
14 nov 2017 19:07
580 EUR
14 nov 2017 13:04
560 EUR
14 nov 2017 9:10
540 EUR
9 nov 2017 11:26
520 EUR
9 nov 2017 11:26
500 EUR
9 nov 2017 11:26
480 EUR
9 nov 2017 11:25
460 EUR
9 nov 2017 11:25
440 EUR
7 nov 2017 19:57
420 EUR
7 nov 2017 19:57
400 EUR
7 nov 2017 19:57
400 EUR
6 nov 2017 9:24
300 EUR
4 nov 2017 20:06
100 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977